top of page
1. Rast cijena poljoprivrednog zemljišta u istočnoj EU
-
Povijesni rast: U mnogim zemljama istočne Europe, cijene poljoprivrednog zemljišta su značajno porasle nakon ulaska u Europsku uniju. Ovaj rast bio je potaknut povećanjem interesa za poljoprivrednu proizvodnju, boljom infrastrukturom i pristupom europskim subvencijama. Osim toga, integracija u jedinstveno tržište EU omogućila je lakši izvoz poljoprivrednih proizvoda, dodatno povećavajući vrijednost zemljišta.
-
Investicijski potencijal: Zbog relativno niskih početnih cijena u usporedbi s razvijenijim zapadnoeuropskim zemljama, poljoprivredno zemljište u istočnoj Europi postalo je atraktivno za investitore, što je dodatno poguralo cijene prema gore. Također, očekivanja daljnjeg rasta u poljoprivrednom sektoru, uz povećane investicije u modernu tehnologiju i održive prakse, sugeriraju da cijene mogu nastaviti rasti u budućnosti.
2. Stabilnost i neovisnost od šireg ekonomskog okruženja
-
Neovisnost: Poljoprivredno zemljište i proizvodnja hrane doista su manje volatilni u odnosu na financijska tržišta i nekretnine u urbanim sredinama. Cijene osnovnih prehrambenih proizvoda i zemljišta rijetko doživljavaju nagle oscilacije, što ih čini relativno sigurnim ulaganjem, pogotovo u nesigurnim ekonomskim vremenima. Dodatno, poljoprivredni sektor je često poduprt državnim subvencijama i politikama koje dodatno osiguravaju stabilnost.
-
Osnovna potražnja: Hrana je osnovna ljudska potreba, pa potražnja za njom ostaje stabilna čak i u vrijeme ekonomskih kriza. To čini ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju manje rizičnim. Osim toga, globalni rast stanovništva i promjene u prehrambenim navikama (kao što je rast potražnje za organskom i održivo proizvedenom hranom) dodatno jačaju dugoročnu potražnju za poljoprivrednim proizvodima.
3. Povrat na ulaganje
-
Visok povrat: U mnogim slučajevima, investicije u poljoprivredno zemljište u istočnoj EU su pokazale visoke povrate zbog rasta cijena zemljišta i stabilne proizvodnje hrane. Međutim, najveći povrat često ovisi o pravom vremenu kupnje i specifičnim uvjetima na tržištu. Poljoprivrednici i investitori koji su pravovremeno prepoznali potencijal ovog tržišta često su ostvarili iznadprosječne povrate na svoje investicije.
-
Dugoročni horizont: Poljoprivredno zemljište i proizvodnja hrane obično zahtijevaju dugoročni investicijski horizont, gdje stabilnost i rast dolaze kroz duži vremenski period, u usporedbi s bržim, ali rizičnijim investicijama na financijskim tržištima. Investitori koji su spremni ulagati s dugoročnom vizijom često uživaju u stabilnom rastu vrijednosti i povratima, čak i u vremenima globalne ekonomske nestabilnosti.
4. Dodatni faktori za Hrvatsku
-
Povoljna geografska pozicija: Hrvatska ima povoljnu geografsku poziciju s pristupom moru i blizinom ključnih europskih tržišta, što može olakšati izvoz poljoprivrednih proizvoda.
-
Rast ekološke poljoprivrede: S povećanjem svijesti o održivosti i zdravlju, ekološka poljoprivreda postaje sve atraktivnija, a Hrvatska, s čistim okolišem i relativno niskim stupnjem intenzivne poljoprivrede, ima značajan potencijal u ovom sektoru.
-
Potencijal za ruralni razvoj: Ulaganja u poljoprivredu mogu potaknuti širi ruralni razvoj u Hrvatskoj, uključujući turizam, koji je često povezan s lokalnom poljoprivredom i gastronomijom.
-
mogućnost razvoja solarnih elektrana
bottom of page